Monday, October 26, 2009

Tokyo, második nap/second day


Tokyo eredeti neve Edo – A császár keleti fővárosa. Korábban a főváros Kyotoban volt, még előtte Naraban. Tokiónak 13 millió lakosa van. Japánban 123 millióan élnek, az ország területének 30 %-a lakható, a többi hegy. Érdekességképpen: Japán területe 1/25-e Amerikának, lakosainak száma viszont a fele, ehhez járul hozzá, hogy ennek az 1/25-nyi területnek csak a 30%-a lakható. Nagyon kevés hely jut egy embernek. Gondolom ezért annyira szervezett minden. Rendkívül fontos a szabályok pontos betartása és a pontosság. Mindenki tudja hol a helye és mi a dolga. A fő kulcs a szervezettség.

Az országban 2 fő vallás az uralkodó, általában mindenki mindkét vallást használja – szándékosan nem azt írtam, hogy gyakorolja – ez a Shinto és a Buddhizmus. A császár vallása a Shinto.

A shintoizmus szinte csak Japánban található meg, alapja a tisztelet a természet és bizonyos szent tárgyak felé. Azt vallják, hogy a napnak, hegyeknek, folyóknak, fáknak, hangoknak saját istene van, akiknek tiszteletet kell adni, őket kaminak hívják és templomokban, szentélyekben adnak nekik tiszteletet. A shinto azt jelenti – az istenek útja. Mielőtt belépsz egy ilyen szent helyre meg kell magadat tisztítani. Minden templom előtt van egy kút, az innen folyó vízből a kell egy fából készült merőkanálba vizet engedni, majd megmosni mindkét kezedet külön-külön, végül kiöblíteni a szádat (a vizet nem szabad meginni). Ezzel az eljárással megtisztítod magad minden szennyeződéstől és beléphetsz a templomba.

Shinto templomba az emberek a jó dolgok megünneplésére mennek. Itt tartják az esküvőket, itt ünneplik a gyermekek születését, ide viszik az egy, három, öt, hét éves gyerekeket, hogy jó életet, egészséget, boldogságot, jó előremenetelt kívánjanak nekik egy szertartás keretében. Ide megy az, akinek valamilyen kívánsága van az életével kapcsolatban. Fából készült ima táblákra írják kívánságaikat az emberek, amiket egy erre kialakított helyen felakasztanak. A shinto papok ezeket minden nap elégetik, hogy a kívánságok a füsttel együtt felszálljanak az égbe és teljesítésre kerüljenek az istenek által. Mi is írtunk ilyen táblát.

Elmentünk megnézni a Meiji Jingu templomot, melyet Meiji császár tiszteletére nyitottak meg 1920-ban. Ő volt az, aki Japánt elindította a modernizáció útján. Minden shinto templom bejáratánál van egy óriási kapu, ami alatt átsétálva megtisztul a tudatod. A kapu neve Tori, ami két betűből áll, az egyik jelentése madár, a másiké otthon. A templom Tokió közepén helyezkedik el, 120.000 örökzöld fa veszi körül, ami teljesen kizárja a város zaját. Olyan, mintha valahol vidéken lennél.

A templom egyik belső részében kívánság dobozok vannak elhelyezve, rácsos tetővel. Ez elé kell állni összezárt lábakkal és bele kell dobni egy 5 yenes érmét, amiről azt tartják, hogy szerencsét hoz, s aminek lukas a közepe. Szóval, amikor beledobod a pénzérmét a dobozba kétszer meg kell hajolni, majd kétszer tapsolni kell és elmondani a kívánságod, végül ismét meg kell hajolnod, de most csak egyszer.

A shinto papok fehér szerzetesi ruhába öltöznek, 6 évig tanulják a vallást az egyetemen, mielőtt papok lennének. Miután felszentelik őket családot alapíthatnak.


A taxikban az ajtók automatikusan működnek, a sofőr nyitja és zárja őket egy gomb segítségével, először, amikor ki akaratam szállni és hirtelen kinyilt az ajtó, olyan érzésem volt, mintha egy láthatatlan szellemkéz nyitotta volna az ajtót - meglepődtem, azóta megszoktam.



Meglátogattuk a császári rezidenciát – Imperial Palace - ahova természetesen nem lehet bemenni, mert a császári család ott lakik, de a külső kertben lehet sétálni, ami önmagában is nagyon szép és föl lehet nézni a magas falakra, amik körülveszik a belső kertet. Az egész Palota magas falakkal van körülvéve– még a ninjak sem tudnának felmászni rajta – és vagy 50 méter széles vizesárokkal, hogy senkinek ne jusson eszébe még a gondolata se bejutni oda. A Palota nem volt mindig a császári család tulajdona, évszázadokon keresztűl a Shogun palotája volt. A császári család birtokába akkor került, amikor a Shogunt lemondatták és elvették tőle a hatalmat 1863-ban.

A Shogunoknak több száz éven keresztűl korlátlan hatalmuk volt Japánban, ők voltak a katonai vezetők, a szamurájok fővezérei. A császár jelképesen volt az ország vezetője, úgy gondolták isten leszármazottja és istenként tisztelték.

1863 körül az akkori császár – Meiji – viszont úgy gondolta a hatalomnak a császárnál kell lennie, maga mellé állította a politikai erőket, s mivel a népnek is elege volt már a szamurájokból, képes volt módszeresen kiírtania a szamuráj családokat, ezzel meggyengíteni a Shogunt, akinek egyébként is csökkent a népszerűsége és végül átvenni a hatalmat.

A császár Kyotóból demonstratíve Tokióba költözött a Shogun palotába. Onnantól kezdve lett Tokió Japán fővárosa. A szamurájok farmerekké váltak és eltűntek a társadalomból.

A Palota Tokió kellős közepén van és 1590-ben kezdték el építeni az akkori Shogun, Ieyasu Tokugawa utasítására. 99 kapuja van, eredetileg 21 megfigyelőállás állt körben a falakon – ebből ma már csak 3 van – és 28 fegyverszoba található benne. A Palota belső kertjét évente kétszer megnyitják a nagyközönség előtt 1-1 napra.


Japánban 3 fának tulajdonítanak fontos jelentőséget: fenyőfa – mivel örökzöld, ez jelképezi az örök életet, szilvafa – fehér virága miatt a megtisztulás jelképe, bambusz – mivel nagyon magasra nő, a becsületességet jelképezi.


A japánok nagyon szeretik a szilvabort – 1 kg szilvát meg kell mosni és kitenni a napra száradni, aszalódni 1 napig. Utána át kell törölni (nem mosni) és beleönteni egy nagy befőttes üvegbe. Rá kell önteni 1 üveg gint (édeskrumpliból készültet) és fél kg cukrot. Ezt lezárva, sötét helyen egy évig kell érlelni, majd fogyasztani. Nagyon finom!


Japánban utcán, nyilvános helyen, közlekedési eszközön (kivéve vonatok) nem lehet étkezni.



Tokióban van egy ugyanolyan Szabadság szobor, mint amilyen New Yorkban is található. A japánok is a franciáktól kapták pár évvel ezelőtt, ahogy Amerika is az övét. Igaz a japán sokkal kisebb és nincs akkora jelentősége, mint az amerikainak és valahogy nem is illik oda. Számomra a Szabadság szobor Amerika jelképe és furcsa máshol is látni, illetlennek tartom.


Délután elmentünk az elektromos dolgokat áruló negyedbe, minden boltban telefont, számítógépet, videókamerát és hasonlókat lehetett kapni. Nagyon fárasztó volt, minden üzletben szinte ugyanazt lehetett kapni, szinte ugyanazon az áron. A negyedben rengeteg úgynevezett Pachinko van, ezek játéktermek – mindegyikben vagy 50 ugyanolyan gép van, golyókat kell irányítani, iszonyatosan füstösek. A férfiaknak munka után ez az egyik kedvenc időtöltése.


Este egy tempura étteremben voltunk. Japánban az éttermek egy dologra specializálódtak, vannak sushit, csak tésztát, levest vagy tempurát felszolgáló éttermek. Midegyikben kaphatók apró előételek, van desszert is, és persze sake és japán tea.


The original name of Tokyo is Edo – means: Eastern capital of the Emperor. The capital was in Kyoto earlier, and before that in Nara. The population in Tokyo is 13 million. There are 123 million people live in Japan but only 30 % of the country is available to live in, the rest are mountains. Interesting facts: the size of Japan is 1/25 of America, the population is half, but only 30 % of the living space is available. So there is very small space per person. So probably this is one of the reason why everything is well organized. Everybody knows what to do, when and how. The main key is organization.

There are two main religion in the country Shinto and Buddhism, most japanese people don't belong to just one of it. The religion of the Emperor is Shinto. Shintoism is almost exclusive to Japan, the base of it to worship the sun, mountains, rivers, trees and even sounds. Each of these things has a deity, who called kami. The Shinto worship is done at shrines. Shinto itself means the way of the gods. Before you visit these shrines you have to purify yourself. Before entering the site of the shrine you pour water from with a wooden spoon on your hands and wash them one by one, than rinse your mouth. In this way you purify your body and soul, and able to enter to the shrine.

People go to Shinto shrines to celebrate weddings or a birth of a child, wishing good life, happiness or really anything they need in your life. There are votive tablets all around to write your wishes on, and a place to hang them up. Shinto priests collect them every night and burn them all together so smoke takes all the wishes up to heaven. We, of course, had made our wishes too. There are lots and lots of tablets hanged every day.


We went to visit the Meiji Jingu shrine, that was dedicated to one of the Emperor called Emperor Meiji and was open in 1920. He was that Emperor, who started the modernization in Japan. There is a Shinto gate (sometimes more than one) in a Shinto shrine. Walking through under this gate - called Tori - you go through a mental purification. Meiji shrine is located in the middle of Tokyo and surrounded by 120.000 trees that are blocking out the noise of the city. It feels to be somewhere in the countryside.

Every shrine has a wishing or praying box. The procedure is the following: stand in front of this massive box with closed feet and drop some money – preferably 5 yen, which has a hole in the middle and brings you good luck – into it. Bow 2 times, clap 2 times, say your wish or pray, finally bow once.

Shinto priests wear white and study for 6 years on a special University before they actually became a priest. Once they are officially priests they can be married and have children.


Every taxi has an automatic door. With a push of a button the driver is able to open and shut the door. I didn't know about this function so I was very surprised on the first day when I tried to shut the door but it did itself before I was able to do anything. I keep forget about it ever since so from time to time there are funny moments.


We went to visit the Imperial Palace – it has an inner and outer garden. The inner garden is closed since the Emperor lives there, but the outer garden is open for the public and very beautiful. The whole Palace is surrounded with huge walls – so high that even Ninjas won't be able to climb on it – and by a wide moat for a double protection. The Palace wasn't always owned by the Imperial family, for centuries it was the home of the Shogun. It became the home of the Imperial family in 1863, when the Era of the Shoguns ended.


Shoguns had significant power for centuries, they were the military leaderer, the main chief of Samurais. The Emperor didn't have power though people thought about him as a descendant of God and worship him as God.

Around 1863 the then living Emperor – Meiji – wanted to rule Japan, and wanted to take all of the powers from the Shogun. He was able to convince all the political leaders to be loyal to him, and eliminate all the members of a samurai families, since people had already enough of the samurai system, their power and the fear connected to it. These things were enough to weaken the Shogun who already lost his popularity among japanese people, so the Emperor was able to have the Shogun step down and giving all the powers back to him. The Emperor moved to Tokyo to the Shogun's palace- since than it is called Imperial Palace and Tokyo became the capital of Japan.

The construction of the Palace started in 1590 by the order of Ieyasu Tokugawa, who was the Shogun that time. The castle had 99 gates, 21 watchtowers (of which 3 are still standing) and 28 armories.

The inner garden are open to the public twice a year – each time for a day.



There are 3 kind of tree in Japan that has a significant meaning, the pine tree: it's evergreen so it represents long life, the plum tree: it has white, pure blossoms, so it represents purity and the bamboo: which grows high, so it represents honesty.


Plum wine is very popular here, people often make it at home: wash 1 kg of plum thoroughly and put it in the the sun for a day. Next day wipe it dry and put it in a glass jar. Pour 1 bottle of sweet-potato gin and half kg of sugar on it. Seal it and let it rest for a year in a dry, dark place.


It is not appropriate to eat on the street or on public transportation (except trains) or in any public place.


There is a Statue of Liberty in Tokyo same as the one in New York but smaller. France gave it to Japan couple years ago, like they gave it to America in 1889. It was extremely strange to see it in Tokyo. The Statue of Liberty is the symbol of America, seeing it somewhere else is like it has been stolen from them.

We went to the electronics district in Tokyo in the afternoon. It was overwhelming, it was huge, almost the same products everywhere. There were everything you can imagine. Also there are lots of so called Pachinko places where japanese people go to play pachinko every day after work. These machines are like the combinations of a flipper machine and a poker machines, you have to move small metal balls from one place to the others. It's very bright, loud and smoky.

We went to a tempura restaurant in the evening. Japanese restaurants often specialized for one thing

There are sushi places, noodle restaurants, or places making only tempura. You always get some appetizers and japanese tea. We also had sake with every meal. In this restaurant we sat on tatami mats (no shoes). They only have chopsticks. The food wasn't the best, but the ambience was great.




No comments:

Post a Comment